Akım Gerilim Trafosu Nedir, Ne İşe Yarar?

Akım gerilim trafosu devreden geçen akımın kapasitesini ölçmek için kullanılmaktadır. Yüksek akımların ölçü aletleri tarafından ölçülmesi maliyetli olabilir ve tehlikelidir. Bilindiği üzere elektrik akımı elektriksel yük taşıyan parçacıkların belirli yerden başka belirli bir noktaya hareket etmesidir. Elektrik enerjisi, iletken kabloların içerisindeki elektronlar yardımı ile taşınır. Elektriğin taşınması sırasında akımın ölçmesi çok önemlidir ve taşıma sırasında akım gerilim trafosu aktif şekilde çalışır.

Akım Gerilim Trafosu Nedir?

Akım gerilim trafosu devreden geçen akımın ölçülmesi amacı için kullanılır. Yüksek akımların ölçü aletleri tarafından direk ölçülmesi maliyeti fazlalaştırır ve oldukça risklidir. Bu yüzden devreden seri olarak bağlanan akım trafosu, primer devreden geçen akımın oluşturduğu manyetik alanı en aza indirerek sekonder diye hitap edilen ikinci devreye aktarılır. Sekonder devrede oluşan döngüsel akım sayesinde sekonder sargıya paralel aletler ile devredeki akım gücü ölçülebilir.

Akım Gerilim Trafolarının Yapısı

Akım trafoları temel olarak manyetik bir demir nüvedir. Primer sargı üzerinden geçen akım, demir nüve üzerinden bir manyetik akı oluşturur. Nüvede oluşan bu manyetik akım, sekonder sargı üzerinde bir gerilim meydana getirir. Sekonder sargıya paralel bağlanan ölçü aleti sekonder devreden geçen akım sarım yönünün ters bağlanması sebebiyle manyetik demir nüvede bir manyetik akım oluşturur. Oluşan bu manyetik akım, primer sargı üzerinden geçen akımın oluşturduğu dengeyi korur. Bu sebeple akım gerilim trafolarının sekonder uçları kesinlikle ölçü cihazı ile kısa devre edilmesi gerekir. Aksi durumlarda akım dengelenmediği için manyetik demir nüve fazla ısıdan arızalanabilir. Ayrıca bu durum kullanıcılar tarafından büyük tehlike arz etmektedir.

Akım Gerilim Trafosu Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Akım gerilim trafoları kullanıldıkları gerilime, soğutma seviyesi ve yapım tiplerine göre çeşitleri vardır;

  • Alçak Gerilim Akım Trafoları
  • Yüksek Gerilim Akım Trafoları
  • Kuru Tip Akım Trafoları
  • Yağlı Tip Akım Trafoları
  • Sargılı Akım Trafoları
  • Bara Tipi Akım Trafoları olarak sınıflandırılabilir.

Akım trafoları temel olarak ölçüm yapmak için kullanılırlar. Akım trafosu kullanılmazsa yüksek akım değerlerini ölçmek ve fazla kapasiteli ölçü aletlerinin aktif edilmesi, daha büyük hacimli koruma rölelerinin ortadan kaldırılması gerekir. Bu hem yüksek maliyetlere ve son derece tehlikeli bir seçimdir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.