Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Firmalarımızın elektrik ihtiyacını karşılamak için kullandığımız trafoların her ay düzenli olarak göz kontrolleri yapılmalıdır. Trafo sorumlusu tarafından da yılda bir sefer olmak üzere ağır bakımları yapılmalıdır.  Trafonuzun sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız trafo bakımları aksatılmamalı. Trafo bakımlarını periyodik olarak düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Trafo bakımlarını yaptırmadığınız sürece, trafoda yaşanacak sıkıntılar işletme için büyük mali kayıplar sebep olabilir ve insan sağlığı açısından dikkate alınması gerekmektedir. Trafo bakımı yapılmadan önce birkaç test aşamasından geçmesi gerekmektedir. Trafo test ve bakım işlemleri işinde uzman ekip arkadaşları ve deneyimli bir kadroyla çalışma gerektirir. Trafo bakımının senede bir defa yapılması bağlı olduğu şebekenin verimliliğini arttırmaktadır. 

Trafo bakımı yapılmadan önce neler yapılmalıdır?

Trafolarda enerji varken trafo yanlarına girmek tehlikelidir. Bu sebepten dolayı öncelikle hücrelerden ya da kesici ve ayırıcılardan enerjiyi kesmek gerekir. Enerjinin kesildiğinden emin olduktan sonra topraklama ıstakası ile kontakları kontrol etmekte fayda vardır. Enerjinin kesildiğinden emin olduktan sonra trafo odasına girilir ve üzerinde birikmiş olan tozlar temizlenir. 

Trafo bakımında yapılması gereken kontroller nelerdir?

Termal kamera ile kablo başlıkları ve trafo yüzeyi kontrol edilir.
Trafo yağ seviyesi ve kaçak varsa kaçaklar tespit edilir.
Trafolardaki cıvatalar kontrol edilir.
Trafo kablo başlıkları temizlenir.
Yağ kalite ölçümü yapılır.
Trafo odasındaki soğutma fanları kontrol edilir. 

 

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Trafo bakım onarımı düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir fakat bu işlemler sırasında yapılması ve aksatılmaması gereken çok önemli unsurlar bulunmaktadır. Trafo bakımı yapan firmalardan görevli kişiyi çağırdıktan sonra onun yapması gereken işlemler sırasıyla şunlardır: 

Trafonun giriş ve çıkıştaki bağlantılarının sıkılması ve iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. 
Trafonun içerisindeki yağın kontrol edilmesi gerekir. 
Trafo içerisindeki yağ kontrol edilerek yağın uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
Test sonucuna göre trafodaki yağ değiştirilmelidir.
Trafoların dıştaki boyaları kontrol edilmelidir.
Boyalar gereken durumlarda bozuk yerler tekrar boyanmalıdır.
Trafonun dış kısmında yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
Trafoda yağ kaçağı var ise yağ kaçıran yerler tespit edilir ve sızıntı akıntılar giderilir.
Trafoda yağ eksiği varsa telafi edilir.
Primer ve sekonder sargılarının dirençleri ölçülür. 
Büyük trafolarda kontaktör yağının tamamen yenisi ile değiştirilmesi gerekir. 
Büyük trafolar normal trafolara göre daha fazla ısındığından dolayı daha çok ve daha sık çalıştığı için yağ bozulabilmektedir. 

 

Trafo Bakımı Kaç Yılda Yapılır? 

Trafo bakımı kaç yılda yapılır sorusunun cevabı en az yılda bir kez yapılması olarak söylenebilir fakat trafo bakımı süreci bu kadar değildir. Trafo bakım onarım için ayda bir kez görevli kişi tarafından kontrol edilmeli ve aylık bakımlarının yapılması gerekmektedir.  Tipik olarak yılda bir kez yapılan trafo bakım onarımı, yıl boyunca trafonun olası tüm arızalarını önler. Ayrıca gerektiğinde trafoların bakım onarımı yılda iki kez yapılabilmektedir. Trafo bakım onarımı düzenli yapıldığında iş aksaklıklarını önleyebilir. Bu hizmetlerin bir parçası olarak, beklenmedik kesintilerin önüne geçilebilmektedir. Bu hataların ortaya çıkmasına sebep olabilecek birçok neden olabilir ama en önemlisi yüksek elektrik akımlarıdır. Trafo arızası, iletim hattı söz konusu yüksek gerilimi kaldıramadığında meydana gelir. Bu kesintiler önceden tahmin edilememektedir. Ancak düzenli trafo bakım onarımlarla bunun önüne geçilebilir. Trafo bakımı kaç yılda yapılır sorusunu da cevapladığımıza göre trafo bakımı yapan firmalardan bahsedelim. 

 

Trafo Bakım Yapan Firmalar 

Trafo bakımı yapan firmalar genellikle iş yoğunluğunun fazla olduğu ve sanayi bölgelerinin olduğu yerlerde daha çok iş görmektedirler. Trafo bakımı yapılması can ve mal güvenliğini sağlamak için bir zorunluluk halinde gelmiştir. 

Trafo bakımı yapan firmalar, trafonuzun ömrünü uzatmak için düzenli olarak yıllık servis yapılmasını önerir. Düzenli trafo bakımı onarımı, trafonuzun ömrünü uzatmak için trafo bakımı yapan firmalara başvurmalısınız. Trafolar, enerji sisteminizin en önemli unsurudur, bu nedenle trafo bakım onarım, elektrik tesisatınızın sağlığı ve istikrarı için kritik öneme sahiptir. Trafo bakımı yapan firmalar gerekli önlemleri alarak bilgili ve deneyimli personeli ile hizmet vermektedir.  

Trafo sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için trafo bakımı yapan firmaların göndereceği yetkili eleman tarafından aylık olarak düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Aylık kontrollerin yanı sıra, transformatörün yılda en az bir kez kapsamlı bir trafo bakım onarım yapılması tavsiye edilir.  

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.