Yağlı Tip Trafo Bakımı

Trafolar genel olarak ikiye ayrılmaktadır, yağlı tip ve kuru tip transformatörler. Yağlı transformatörlerde sargılar tamamen yağ içindeyken, kuru transformatörlerde sargıların etrafına reçine dökülmüştür. Yağlı tip trafolar, hermetik yağlı transformatörler ve genleşme depolu yağlı transformatörler olarak ikiye ayrılır. Hermetik transformatörler hava geçirmezdir. İmalat aşamasında fabrikada yağ dolumu yapılır, basınç seviyesi ayarlanır ve müşteriye teslim edilir. Yağ tapasını hiçbir şekilde açmayın ve yağ basıncını değiştirmek için herhangi bir önlem almayın. Yağ dökülmesi veya sızması durumunda, yetkili bir servis tesisinden yardım alın. Yağ basıncı bu tip trafonun kullanıldığı yerin rakımına göre ayarlandığından trafo siparişi verilirken bu değer dikkate alınmalıdır. Genellikle 1000 metreye kadar olan rakımlar için üretilir. İlave durumlar için üretici ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Hermetik transformatörler atmosferden tamamen yalıtılmıştır. Bu durumda bir avantaj olarak, aşırı nemli yerlerde ilk tercih olabilir.

Yağlı Tip Trafo Bakımı

Genleşme depolu yağlı tip trafolar, gövde içerisinde ısınan yağ yükselerek genleşme deposunda toplanmaktadır. Bu tür trafolar hava geçiren trafolardır. Bu sebepten dolayı ortam nemi ve kiri gibi dış etkenlerden etkilenebilmektedir. Bu nedenden dolayı genleşme depolu yağlı tip trafoların periyodik olarak bakımları yapılması oldukça önem arz etmektedir. Bir diğer koruma önlemi olarak nem alıcı gibi önlemler alınabilir.

Yağlı tip trafo bakımında kullanılan yağlar hem yalıtım hem de soğutma işlevleri görmektedir. Bu nedenden dolayı trafo yağı bakımı kesinlikle standartlara uygun bir şekilde belirli zaman aralıklarında yağdan örnek alınarak, özelliklerinin koruyup koruyamadığı kontrol edilmesi gerekmektedir.

Trafo Yağının Özellikleri

Trafo yağı genel olarak hava almayan bir parçanın içerisindedir. Bu sebepten ötürü hava ile temas etmez ve yağda oksitlenme yaşanmaz. Aynı sebepten dolayı trafo yağı nemden de korunmuş olur.  Bu sebepler doğrultusunda yola çıkarsak hermetik trafo yağlı tip trafonun genleşme depolu trafo tipinden daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda hermetik yağlı tip trafolar daha küçük alanlara da montajı yapılabilir.

Genleşme depolu yağlı tip trafolara ise düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi yağ sürekli atmosfer ile temas halinde olduğundan dolayı yağda oksitlenme ve benzeri sorunlar oluşacağından dolayı yağ bozulur ve işlevselliğini kaybeder. 

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.