Akım - Gerilim Trafosu ve Bakımları

Trafolar, akım ve gerilim değerlerini arttırmaya veya azaltmaya yararken frekans değerleriyle hiçbir oynama yapmaya gerek duymaz. Genel itibariyle trafonun kullanım alanı akım ve gerilimi arttırma ve azaltma görevlerini yerine getirmektedir. Bir başka amacı ise elektrik sistemlerinde merkezi bir kontrol sağladığından merkez vazifesi taşıyan akım – gerilim trafosunun bakımları da titiz ve periyodik şeklide yapılmalıdır. Belli başlı prosedürlere göre yapılan bu bakımlarda belirlenmiş yönetmenliklere uymak gerekmektedir. Düzenli olarak ve yönteme uygun şekilde yapılan akım – gerilim trafosu bakımı arıza riskini en aza indirger. Aksi takdirde bakımın ihmal edildiği durumlarda elektrik kesintileri gibi büyük sorunlar ortaya çıkar. Akım – gerilim trafosu bakımları, alanında yetkili ve profesyonel kişilerce yılda en az 1 defa yapılması gereken işlemdir. Akım – gerilim trafosu bakımları alanında yetkili profesyonel çalışanlarımız en az yılda 1 defa yapılması gereken işlemlerdir. Bakımların yapıldığı esnada gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bakım süreci içerisinde akım ve gerilim trafonun elektrik noktasından ilişkisinin kesilmesi ve fazların yüksek gerilim kontrol kalemi ile tek tek kontrol edilmesi gerekmektedir.


AKIM-GERİLİM TRAFOSU BAKIMLARI NASIL YAPILIR?


Alanında profesyonel kişiler tarafından yapılacak olan denetimli bakımlarda başlangıç olarak giriş ve çıkış bağlantıların temizliği yapılır. Sonrasında trafonun içerisindeki yağ denetlemesiyle yağın kullanılabilir olması açısından kontrolleri yapılır. Bir diğer aşamada trafoda bulunan topraklama sistemi için temizleme ve kontrol işlemi gerçekleştirilir. Akım – gerilim trafosu bakımında, trafo içinde bulunan akım – gerilim sağlayan kablolar kontrol edilir. Ehemmiyet açısından en dikkatli şekilde yapılması gereken kontrollerden biri olan yağ akıntısı olup olmamasıdır. Trafonun bakımı sırasında dış kısmında boyanma işlemi gerektiren yerler varsa tespit edilir ve boyanır. Topraklama kontrolünün yapılması gereken kısımlardan biri de trafonun içerisindeki yıldız nokta denen yerlerdir, burada da gerekli kontroller sağlanır. Trafonun içerisinde soğutma görevi yapan fanların da denetimi sağlandıktan sonra trafonun dış kısımlarında meydana gelen bir kir söz konusu ise su ile temizlenir. Elle temizlenmesi sakıncalı olan kablo başlıkları tiner yardımıyla temizlenir. Son olarak trafonun çalışıp çalışmadığını denetlemek için gönderilen sinyallere göre enerji akışındaki durum gözden geçirilir. 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.