Hücre Test ve Bakımları

Elektriğin hayatımıza son derece her noktasında kullandığımız için en verimli şekilde bizlere ulaştırılmasını sağlamak için hücre adı verilen kabinler mevcuttur. Bu akışı sağlayan kabinin en düzgün şekilde devamlılığı sağlayabilmesi için bakım, test ve onarımlarının da düzenli şeklinde yaptırılması gerekmektedir. Kurul yapılırken problem yaşamamışsa hücrede daha sonrasın da arızalara zor rastlanır. Sürekli olarak yapılan hücre test ve bakımları bu sıkıntıların ortaya çıkma olanaklarını ortadan kaldırdığı için sorun ihtimallerini ortadan kaldırır ve sistemin problemsiz çalışmasını sağlar. Kurulum sırasında kablo başlıklarına özen gösterilirse arıza riski ortadan kalkar. Benzer önlemler topraklama anahtarlarında da geçerli olması gerekir. Ekipler, hücre test ve bakımları yaparken önce gözlemler yapılarak denetler. Yazılı olan hücre yönergelerinde uygun olarak elektrik kesintisi yapılabilir ve topraklama uygulanır. Güvenlik tedbirleri alındıktan sonra arızaya yol açan sorunlar belirlenir. Bakımlardan sonra bütün kabloların testi de yapılır ve topraklama sistemi düzgün bir şekilde denetlenir. Testi yapılan kabloların enerji dönüşümünü yeterli düzeyde olup olmadığı kontrolden geçirilir.


HÜCRE TEST VE BAKIM AŞAMALARI


Kontakların, geçiş yönündeki iletimi sağlayan geçiş ve dirençlerin bakımı hücrede bulunan ayırıcı sistemlerin düzgün biçimde işleyebilmesi için lazımdır. Hücre test ve bakımları esnasında kontakların ve hücre yüzeylerinin kontrolü gerekli görüldüğü takdirde temizliğinin yapılması gerekmektedir. Sonrasında gövde bölümünün denetlenmesi ve topraklama kontrollerinin dikkat edilmesi ve titiz yapılması gereken bir aşamadır. Ana bağlantılar denetlenmeli, izolatörlerin bakımı ve temizliği kontrol edilmelidir. Ana merkezden sinyallerin iletimi sağlanmalı ve enerjiyi dönüştürme özelliği hesaplanmalıdır. Sigorta sisteminin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediği denetlenmelidir. Hücre içerisindeki kabloların ve panonun metal bölümlerinin dayanıklığı kontrol edilmelidir. Hücreye kapasitesinden fazla akım yüklemesi yapılarak test edilmelidir. Elektrik kaçağı oluşma ihtimalleri kontrol edilirken cıvatalar da denetlemelerden geçirilmesi gerekir. Oluşabilecek elektrik kaçağının önüne geçmek için gerekli önlemleri alınması gerekir, kabloların bağlantı noktalarından emin olabilmek için bakım ve testlerin düzenli yapılması ehemmiyet taşır. Hücrenin uzun ömrü oluşunu sağlayacak olan hücre test ve bakımlarının uygulaması sırasında yüzeysel temizlik de iç temizlik de tiner ile temizlenebilir. Böylece hücrede çıkabilecek arızaları engeller ve kullanım süresini uzatır.
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.