Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu trafo gibi elektrik tesisatlarında oluşabilecek arıza sorunlarla karşı hizmetlerin karışlanmasına denir. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu trafo sorumluluğu bu şekilde tanımlayıp adlandırabiliriz. Bu hizmetin aşamaları ve yöntemleri belirli bir yönetmeliğe bağlıdır. Trafo işletmeciliği sorumluluğu can ve mal kaybının önüne geçmek ve belirli bir düzen içinde ilerlemesi için kurulmuştur. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu yapılabilmesi için SMM belgesinin bulunması gerekir. Yüksek gerilim noktalarındaki zararın azaltılması için bazı yöntemler vardır. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu yapmak isteyen elektrik mühendisleri bu alanda eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimler 3gün 18 saat gibi bir sürede tamamlanır. Verilen eğitimler neticesinde mühendisler bir sınava tabi tutulur. Sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan alanlara yüksek gerilim işletme sorumluluğu yetkilendirme belgesi almaya hak kazanırlar. Alınana belgeyle mühendisler yüksek gerilim işletme sorumlusu olur.


Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusunun Görevleri


Yüksek gerilim tesisleri olan trafoların denetlenmesini sağlar. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu yapan kişi bu bölgelerdeki eksiklikleri veya olumsuz durumları varsa rapor eder. Oluşturulan rapor işletme sahibine bildirilir. Yüksek gerilimin bulunduğu yerlerdeki hatların şemalarını çıkartarak hücre bölümüne koyar. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu yapan görevli hazırlamış olduğu manevra denilen yönergeleri işletme personeline imza ile teslim edilir. Oluşabilecek olan arızalarda değerlendirme yapar ve istenilen manevrayı yerine getirir. Belirlenen işletmedeki personellerin eğitiminden sorumludur. İletmeye yönelik olan topraklama sistemlerinin kontrolünü sağlar ve düzeli aralıklar ile yaptırır. Yüksek gerilim işletme sorumlusu güvenlik önlemleri ve malzemelerin kontrolünü de sağlar. Eksiklik gördüğü noktalarda ve malzemelerde işletme sahibine rapor teslim edilir. Sorumlusu olduğu tesisin günlük değerlendirmesini yapar. İşletme sahibi ile enerji akışını sağlayan firma arasında köprü görevi kurar ve yönlendirmeleri görevlerini yerine getirir. Aynı zaman da var olan güvenlik amaçlı kullanılan malzemelerin bakımıyla ilgilenir. Ve kendi oluşturduğu periyodik ile bakımları sağlar.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.