Trafo Bakımı ve Testleri

Trafolar (transformatörler) kullanılacak cihazın ihtiyacı doğrultusunda, elektrik akımının gerilimini yükseltme veya azalatma görevinde kullanılır. Sanayilerin bel kemiği olan transformatörler diğer adıyla trafolar, her yıl düzenli bir şekilde bakım yapılması gerekmektedir. Trafo bakımlarının birçok sebepleri bulunmaktadır, başlıca nedenleri saymak istersek, iş güvenliği veya işçi sağlığı, kesintisiz elektrik sağlanması ve meydana gelecek cihaz arızalarının mali kayıpları olarak açıklayabiliriz.


Trafo bakımı yapılmadan önce gerekli önlemlerin alınması hayati önemlere sahiptir. Bu önlemlerin alınmaması halinde mali kayıp ve can kayıpları meydana gelebilir. Trafoların üzerinde bulunan yıldız noktalarının topraklanması trafo bakımı yapılmadan önce yapılması gereken ilk işlem olarak en başa koyabiliriz. Trafo bakımı işleminde listemizde bulunan 2 aşama ise trafoya gelen elektrik akımının kesilmesi işlemidir. Trafonuza gelen elektrik akımını kestikten sonra, yüksek gerilim kalemleri ile akımın geçebileceği her noktada elektrik enerjisinin bulunduğu veya bulunmadığı kontrol edilir. Trafoların içerisinde jeneratörler bulunmaktadır. Bu jeneratörlerin de topraklama işlemi yapılmalıdır.


Trafo bakımı yaptığımız için trafoların test işlemlerini de yapmaktayız. İlk olarak trafolarda bulunan yağların doğru şekilde kullanıldığına dair test işlemleri yapılır. Daha sonrasında trafo bakımı işleminde de bahsi geçen trafoların içerisindeki kabloların yalıtkanlığı mutlaka test yapılmalıdır. Bu testlerin yanı sıra bazı özel testlerde bulunmaktadır. TTR adı verilen cihaz yardımı ile trafo bakımı yapılırken trafo sargı oranı ve trafo geri çevirim oranı test işleminin yapılmasında büyük yarar vardır.


Trafo Bakımı Nasıl Yapılır? 


Trafo bakımı, alanlarında uzman ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Yüksek gerilimlerin bulunduğu bu cihazlarda kontrolsüz bir hareket veya eylem sonucunda can kaybı meydana gelmektedir. Trafo bakımı işlemin de yapılacaklardan liste halinde bahsedecek olursak en başta kablo başlıklarının kontrol edilmesi geçecektir. Kablo başlıklarının kontrollerini ısıya duyarlı termal kameralar yardımı ile kontrol edillmektedir. Sonraki aşama trafonuzda bulunan yağ miktarının verimli olup olmadığı kontrol edilir. Eğer az miktarda yağ var ise mutlaka yağ eklenmesi gerekmektedir. En sık yaşanan arızaların temelinde yağ sorunu ile karşılaşmaktayız. Periyodik bir çizelge ile yapılan trafo bakımlarının sonucunda trafonuzda yağ miktarının azaldığını söyleyebiliriz. Yağ sıkıntıları tespit edilip sızıntı olması engellenir.Trafolarda bulunan kabloların önüne gelen yüksek gerilim kabloları içinde titiz bir bakım yapılması gerekmektedir. Bu kablolar veya diğer kabloların dışarı tiner yardımı ile temizlenip önlem alınmalı ve temizlik sonucu arızaların önüne geçecektir. 
Trafoların yıldız noktaları topraklama işlemleri yapmaktadır. Bu yıldız noktalarının topraklama kontrolleri yapılmaktadır.


Trafo Bakımı Yaptırmak Neden Önemli


Trafolara yapılan bakımların ana nedeni cihazımızın kesintisiz ve uzun ömürlü bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. 


Her geçen gün artan elektrik ihtiyacı, sanayilerde kesintisiz bir şekilde sağlanmalıdır. Trafo bakımı yaptırmazsanız trafonuz arızalanır ve elektrik kesintilerine maruz kalırsınız. Trafo bakımı yaptırmak hayati önleme sahiptir. 


Sizde trafo test ve bakımı yaptırmak istiyorsanız bizlere iletişim bölümünden veya WhatsApp destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Blog Yazılarımız
Yağlı Tip Trafo Yapısı

Yağlı Tip Trafo Yapısı

Elektrik enerjisi, endüstriyel ve ticari faaliyetlerimizin temel taşıdır ve güvenilir bir güç kaynağı sağlamak kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, enerji dönüşümünde trafo sistemlerinin rolü büyüktür. Bu makalede, yağlı tip trafo sistemlerinin önemi ve avantajlarını ele alarak, neden bu sistemlerin tercih edilmesi gerektiğine dair kapsamlı bir bakış sunacağız.
Profesyonel Trafo Bakım Hizmetleri

Profesyonel Trafo Bakım Hizmetleri

Merhaba sevgili okurlar! Bu makalede, profesyonel trafo bakım hizmetlerinin önemini ve trafo bakımının enerji sisteminin güvenliği ve verimliliği için neden kritik olduğunu keşfedeceğiz. Ayrıca, trafo bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve uygun bakımın nasıl sağlanacağı hakkında kapsamlı bir rehber sunacağız.
Trafo İzolatörleri

Trafo İzolatörleri

Günümüzde elektrik enerjisi, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ve pek çok cihazın çalışması için vazgeçilmez bir gereksinimdir. Elektrik enerjisinin etkin ve güvenli bir şekilde taşınmasında ve dağıtımında trafo izolatörleri, hayati bir rol oynamaktadır. Bu makalede, trafo izolatörlerinin ne olduğunu, önemini ve seçerken dikkat edilmesi gereken faktörleri ele alacağız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.