Harmonik

Harmonikleri hareket olarak tanımlayabilir ve şebekeye ve gerilime bağlı doğrusal olmayan bir yük olarakta tanımlayabiliriz. Bu hatta bağlı  yükler ile güç elektroniğine sahip cihazlar arasında kare dalgalar üretilir. Bu üretim yoluyla sinüs şekliyle gelen sinüzoidal dalgaların dağılmasıyla harmonik adı verilir. Harmoniğin ortaya çıkması şebekeyi hasara uğratır ve gerilimin azalmasına sebep olur. Böyle bir zarar karşılıklı tedbir almak ve temkinli olmak için yani dalga bozulmaları ve düşük enerji durumuyla yüzleşmemek için bakımların önem verilerek titiz bir şekilde yapılması önem arz eder. Aksatmadan ölçümlerinin ve buralarla birlikte devamlı olarak analizlerinin yapılması gerekmektedir. Harmonik analizör bu ölçümler için üretilmiş en iyi ölçüm cihazıdır. Bu harmonik ölçü aletleriyle aktif güç, güç faktörü gibi değerler de hesaplanması gerekir. Harmoniklerin çalışma şekli temel olan frekansların katlarına dayanır. Bir akım veya gerilimin en net ve doğru dalga şekli sinüzoidal olarak tam olduğu şartlar normal olaydır. Harmoniklerde ise bu durum tersine döner ve temel frekanslardan farklı ve katları olarak çalışmasını sağlar. Kaynak makineleri, transformatörler, kesintisiz güç kaynakları, motorlar, bilgisayarlar bu harmonik kaynaklara örnek verebiliriz.


HARMONİKLERİN ZARARLARI


Şebekelerde gerilim meydana gelmesi, bu nedenle de bozulmaya yol açan harmonik ortaya çıkışı, normal seyreden gerilimlerin de düşünülse de neden olurken nötr akımların da fazlalaşması durumuyla karşı karşıya bırakır. Cihazdaki kabloların ısınması da harmonik oluşumundan neden olmaktadır. Kompanzasyon sistemlerinde harmoniğin oluşması kondansatör içerinde enerjinin boşa harcamasına ve hasarına neden olmaktadır. İletişim aracı olarak kullanılan cihazlarda parazit oraya çıkmasına sebep olurken elektronik cihazlarda da bozulmalara yol açmaktadır. İşlevini yerine getiremeyen ya da sistemsel olarak hatalar alan cihazlar ise haliyle maddi olarak sebep olmaktadır.


HARMONİKLER NASIL ÖNLENİR?


Harmoniklerle başa çıkabilmek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu konuda filtre kullanımını şiddetle tavsiye ederiz ve önem arz önlem türüdür. Harmonik sisteminde pasif filtre kullanımı süzülmesini sağlanmakta etkilidir. Düzenli olarak yapılacak kontroller ve doğru filtre seçimi onarımı olumlu yönde etkiler. Harmonik oluşan cihaz kaynağının gücünün arttırılması da onarımı sağlamada fazlasıyla yardımcı olan yöntemdir.
 
İlgili Blog Yazılarımız
Harmonik Nedir? Harmonik Etkileri Nelerdir?

Harmonik Nedir? Harmonik Etkileri Nelerdir?

Harmonikler, akımların ve gerilimlerin bir şebekeye bağlanmasından kaynaklanan gerilim ve akım dalgalarındaki bir tür bozulmadır. Harmonik bir bağlantı ile harmonik etkiler üreterek kare dalga üretmiş olursunuz. Bu şebekedeki gerilim ve akım dalgalarının şekillerinin sinüzoidal şeklinden çıkarılarak dalgaların harmonik bozulma denir. Harmonik nedir diye baktığımızda; dağıtım şebekelerinde gerilim sinüzoidaldir. Şebekeden çekilen akımın da sinüzoidal olması beklenir. Ancak günümüzde gerilim ve akım dalgalarının sinüzoidal olması zordur. Bu gerilim ve akımların farklı şekillerden farklı bir şekle gelmesine harmonik denir. harmonikler, harmonik, harmonik bozulma, harmonik akımlar, harmonik nedir, harmonik etkiler, Harmonik bozulmalar, Harmonik filtreleme, harmonik frekanslar
Harmonik Reaktör Nedir?

Harmonik Reaktör Nedir?

Günümüzde enerji kalitesi günümüzde büyük bir önem taşımaktadır. Elektronik cihazlarda ve güç elektroniği devrelerinin kullanımı süreklilik gerektirdiği için harmonikler de sorunlar meydana gelmektedir.
Harmonik Nedir?

Harmonik Nedir?

Harmonikler, şebekeye bağlı doğrusal olmayan yüklerin sisteme bağladıkları akım ve gerilimler ile yarı iletken malzeme içeren güç elektroniği cihazlarının kare dalga üreterek harmonik akım üretmelerine ve şebekedeki gerilim ve akım dalga şekillerinin sinüzoidal şekilden çıkarılarak sinüzoidal dalgaların bozulmalarına harmonik denir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmutbey Mh. 2438 SK NO:50, 34218 Bağcılar/İstanbul (İstoç 20. Ada No:50)
TELEFON
0212 671 40 63
GSM
0 532 451 11 73
site-logo
Hakkımızda
Kurulduğumuz günden bu yana lider olma yolunda adım adım ilerlemekteyiz ve trafo bakım tecrübemizi her gün yeni müşteriler ile paylaşıyoruz.